Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG

Instytut EMAG rozpoczyna działalność w Białymstoku

Instytut Technik Innowacyjnych EMAG rozpoczął działania zmierzające do prowadzenia usług w zakresie EMC w Laboratorium Badania Kompatybilności Elektromagnetycznej. Dzierżawione laboratorium – zlokalizowane na terenie Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego (BPNT) – ma powierzchnię około 300 m oraz wysokość blisko 8 m, i wyposażone jest w światowej klasy aparaturę, wykonaną na specjalne zamówienie.

Przekazująca laboratorium Anna Daszuta-Zalewska, Dyrektor BPN-T, podkreśliła, że - Wyróżnia je największa w Polsce północno-wschodniej ekranowana komora bezechowa SAC, dzięki czemu badane tu urządzenia elektryczne i elektroniczne będą mogły mieć znaczne gabaryty. Zmieszczą się tu samochody, a nawet małe samoloty.

Obejmujący laboratorium w dzierżawę dr hab. inż. Stanisław Trenczek, Dyrektor Instytutu EMAG stwierdził z kolei, że - Potencjał białostockiego laboratorium pozwoli Instytutowi Technik Innowacyjnych EMAG rozszerzyć możliwości badawcze laboratorium funkcjonującego już w siedzibie w Katowicach oraz zwiększyć zakres oferowanych usług dla różnych branż.

Dodać należy, że po to, by móc bezpiecznie wjechać do komory pojazdami wzmocniono podłoże oraz zainstalowano specjalne automatycznie sterowane wrota. Będzie można w niej analizować, czy dane urządzenia elektroniczne emitują szkodliwe promieniowanie oraz czy są podatne na oddziaływanie promieniowania elektryczno-magnetycznego pochodzącego z zewnątrz. W LBKE badać można będzie odporność urządzeń elektronicznych na wyładowania, burze oraz zakłócenia pochodzące bezpośrednio z sieci zasilającej.

Instytut EMAG podjął już prace związane z przygotowaniem odpowiedniej kadry i zaplecza technicznego, które pozwolą oferować profesjonalne usługi już od lipca 2017 r. Ponadto prowadzone są już rozmowy z potencjalnymi klientami.

 

Czytaj więcej....

1234

 

 

Poniżej prezentujemy fotografie z uroczystego przekazania laboratorium, które odbyło się 17 stycznia 2017 r. o godzinie 13.00 w LBKE, mieszczącym się w Centrum Technologicznym BPN-T, przy ul. Żurawiej 71A w Białymstoku.

 

 

DSC 0080DSC 0080DSC 0080DSC 0080DSC 0080DSC 0080DSC 0080